Новина от категория Доктор
Архив на публикациите

Най-достъпният продукт за младостта

Тези семена са необходим компонент на правилното хранене за хора, които се грижат за здравето си. Чиа са малките черни семена на растението Salvia hispanica, което е родом от Южна Америка. Векове наред семената на Salvia hispanica са били използвани от ацтеките и маите като източник на жизнена енергия. Самото име чиа идва от древна дума на маите, означаваща сила.
В съвременния свят интересът към семената от чиа нарасна едва през последните десетилетия. Затова ще разгледаме по-подробно какво е толкова прекрасно в семената на Salvia hispanica и как точно трябва да ги включите в диетата си.
Състав на семената от чиа - 1 супена лъжица (това са приблизително 15 г) съдържа:
5 г растителни фибри;
2 г протеини;
5 г мазнини (2,5 от които са омега-3 мастни киселини);
9% от дневната доза калций;
15% магнезий;
15% манган;
5% фосфор.
Семената съдържат още витамини В1, В2 и В3, микроелементи - цинк и калий. Ако говорим за такъв показател, който често представлява интерес за отслабване, като съдържанието на калории, тогава 1 супена лъжица семена включва 68,5 kcal. Не толкова малко. Въпреки това, ако извадите от това количество тези калории, които идват от фибри, които така или иначе, няма да бъдат усвоени от човешкото тяло, тогава съдържанието на калории леко намалява и става равно на 50 kcal. Въпреки високото съдържание на калории, семената от чиа са показани за отслабване.
Както стана ясно, 1 супена лъжица семена съдържа 9% от дневната доза калций. Това е много. Повече, отколкото в натуралните млечни продукти. И ако вземете предвид, че днес е трудно да се намерят натурални млечни продукти, а дори и да има, много хора не могат да ги приемат, високото съдържание на калций в чиата придобива още по-голямо значение. Особено за хора с висок риск от остеопороза, като жени след менопауза.
Ако оценим количеството омега-3 мастни киселини в семената от чиа по тегло, то тяхното съдържание е подобно на това в дивата морска мазна риба. Човек може да се радва на този факт, но не всичко е толкова просто. Факт е, че лъвският дял от омега-3 киселини в тези семена е на ALA (алфа-линоленова киселина). За да има своя положителен ефект върху тялото, ALA трябва да се превърне в други форми: EPA (ейкозапентаенова киселина) и DHA (докозахексаенова киселина).
Човешкото тяло обаче, е изключително затруднено в превръщането на ALA в EPA и DHA. Особено големи трудности има при преобразуването на ALA в DHA, а именно DHA има най-полезните качества. Така можем да кажем, че омега-3 мастните киселини в семената от чиа не са вредни, но не са и полезни.
Това е особено важно да разберат вегетарианците, които често вярват, че включвайки семена от чиа в диетата си, насищат тялото с омега-3 мастни киселини, които могат напълно да заменят киселините от животински източници. За съжаление, не е така.
Други полезни съединения в семената от чиа: хлорогенова киселина – антиоксидант, доказано понижаващ кръвното налягане; кафеена киселина – помага в борбата с хроничните възпаления, които са източник на огромен брой сериозни заболявания - от рак до наднормено тегло; кварцетинът е антиоксидант, който има способността да предотвратява развитието на някои видове рак, остеопороза и сърдечни заболявания; кемпферолът е антиоксидант, важен за превенцията на рака.
Днес много хора, които отслабват, са добре запознати с факта, че семената от чиа помагат да се отърват от наднорменото тегло. Помощта, която семената от чиа оказват за нормализиране на телесното тегло, се дължи основно на две вещества, включени в състава им – фибри и протеини. /блиц

Публикувана на
28 Юли 2024 година