Специалисти още преди време предупреждаваха, че край Пловдив цъка огромна екологична бомба. Това е сметището край Цалапица, посочиха те. Жителите на града са в реална опасност, не премълчаха опасността. Думите им не бяха взети насериозно. Успокоението дойде и от строежа на т.нар. Завод за преработка на боклука преди почти 20 години, където да се депонира сметта на пловдивчани и на околните селища. Тогава се дадоха милиони от държавата и от общината за предприятието край Шишманци. Продължават да се дават. Въпреки че го държат частници.
Динко ПЕТКОВ
Очакванията на градската власт при кмета Здравко Димитров бяха, че така ще се решат проблемите със сметта за 30 години напред. Не стана така, както я бяха замислили. Заводът за преработка на боклука уж работи, а цалапишкото сметище не беше затворено. Зиковци даже поискаха да бъде удължена експлоатацията му с още три години, за да не се допуснела криза с боклука. Запознати обаче алармираха, че бунището вече надвишава със 139 000 тона капацитета си, като е достигнало височината на 7-етажен блок. Още през 2017 г. експерти заявиха, че сметището е изчерпало капацитета си.
И каква стана. Заводът край Шишманци уж работеше. А в същото време на старото сметище пак караха градския боклук. Тъмна Индия беше в уж най-модерния завод за преработка на боклука. Не в по-малка Тъмна Индия се превърна и сметището край Цалапица.
Общинските съветници неглижираха ситуацията. Интересите им бяха други като че ли, а не грижата за пловдивчани. Може и да не съм прав. Но случилото се вчера потвърждава каква екологична бомба цъка край Пловдив. Ако се обнародва проучване какво представлява днес това сметищи, ще ни се изправят косите. Натрупаните пластове боклук са толкова много, че не се знае какви процеси стават под всеки от тях. Някои се превръщат в газ метан. Другате, вероятно, бошуват тайни огньове. Каквато и да е истината, опасността не е илюзорна, а от първа степен.
Едно неволнно подпалване вчера и днес създаде екологична угроза за Пловдив и селищата наоколо. Малкото пожарче обгази целия град. Не се дишаше. Предупредиха хората да не излизат от дома си. Ако им се налага, непременно да си слагат маски. И в никакъв случай да не държат прозорците си отворени. Децата в детските градини и яслите бяха прибрани от дворовете като пилци. Болните успяваха да си взема въздух на пресекулки.
От пожарната успокояваха населението, че до края на деня пожарът ще бъде овладян. Без да премълчават обаче, че може да тлее със седмици. Как пловдивчани ще издържат цяла седмица обгазяването? Ами ако не беше станало малко пожарче, а беше голяма огнена стихия, какво щеше да бъде. Маските нямаше да помогнат. Трябваше на всеки човек да бъде връчен противогаз. Като след избухнала екологична бомба. А за по-сигурно, целият град да бъде евакуиран. Някъде си.
Районна прокуратура-Пловдив днес се самосезира и образува досъдебно производство за установяване на причините за замърсяването на въздуха в Пловдив и населени места в близост до Регионалното депо за отпадъци в землището на Цалапица.
Извършва се разследване за причините, довели до пожара, който избухна на територията му. Досъдебното производство е възложено за разследване на следовател от Окръжен следствен отдел към Окръжна прокуратура-Пловдив.
Наблюдаващият прокурор е дал указания на мястото на възникналия пожар да се извършат съвместни огледи с контролиращите институции - РИОСВ, РЗИ, Противопожарната служба и други. Ще се представят данните от взетите на 1. и 2. август проби от изследванията за чистотата на въздуха, почвата и водата в района на Пловдив и близките населени места. Предстои да бъдат назначени и множество експертизи. Срокът на разследването е двумесечен.
Дано станалото не бъде заметено. И отново да няма виновни. Нито оставки.
02 Август 2024 година