Пожарът на сметището в Цалапица се кротна. Хепиенд. Вече сме ОТобгазени. Отваряйте прозорците. Излизайте навън. Дишайте!
Динко ПЕТКОВ
„Оживяхме, божеее! Цял ден съм се молила на св. Спиридон за спасение. Чул е молитвите ми, намесил се е, щом пожарът е спрял!“, кръсти се благодарствено пенсионерката Стойчева от Кючук Париж.
„Жалко, тъкмо ми се обадиха от Еконта, че е пристигнала пратката ми. Спешно си поръчах от Турция противогаз. Нали писаха в медиите, че маските, дето ни препоръчиха да слагаме, няма да помогнат. Да сме слагали противогазите. Нямах под ръка, съседът Пенчо имал само един, който всички у тях ползвали на смени. В гугъл видях откъде мога да се снабдя спешно. Последен писък на противогазите бил. Дават го с бонус кафеварка!“, тюхка се шофьорът на такси Васко от Кършияка.
„Хайде холан! Вчерашното пожар ли беше. Някакво пожарченце. При бай Тошо какви пожари ставаха, ей! Нямаше мърдане. И никой не вдигаше такава олелия като сега. Тогава даже авария в Чернобил стана, нищо не разбрахме сума ти време. Какви са тези глезотии. Плашат народа. Като не могат да съставят нова сглобка, дай да му отвлечем вниманието. Имало обгазяване. А цял ден птичките навън се разсипаха да чуруликат. Излязох на тераската. Въздухът един свеж, миризлив, все едно че някой беше пръскал с одеколон „Тройной“!“, коментираше завършилият висше образование по специалността „Компютри и компоти“ в Москва Сотир Василчев от ЖР „Тракия“.
„Свикнали сме на обгазяване. Тая вещица под нас редовно ни обгазява с прегорелите си манджи. Миризмата вчера от сметището ни се стори като планински въздух. Особено като почне да прави някаква яхния. Мой познат дойде със специален уред за замерване на въздуха. Отчете 43 пъти над нормата. Констатира, че даже по време на химическа атака отклонението във въздуха било най-много 10 пъти. Превантивно оттогава, като я усетя, че почва да готви, вземим маркуча и започнам да обливам това, което е сложила на печката тая караконджулка!“, обяснява кондукторът по линия 38 бай Спас.
Тийнейджърът Гошо от Руската гимназия се тюхка: „Голям карък вчера. Тъкмо бях уговорил Миленчето от Френската да се качим на Альошата на Бунарджика. От дядо ми знам, че там било най-точното място за първа целувка. Миленчето се обади, че няма да стане. Навсякъде в града било обгазено. Пък и нямало как да се надявам на първа целувка. Технически било невъзможно. Трябвало задължително да носи навън маска.“.
„Това си беше платена от чужди сили акция. Създаване на паника сред хората. Нали съм ходил на сметището край Цалапица. Ами там е като парк, все едно си в Цар Симеоновата градина. Само дето няма Пеещи фонтани. Колко пъти с булката сме си правили пикник на околните полянки. Баджанакът още по обед се бяха натоварили на фиатчето си. Евакуирали се. Били още млади за умиране!“, наясно беше с фалшивата опасност търговецът на плод-зеленчук Версачев от кв. Прослав.
Най-деен и прагматичен сред местните управници отново се оказа любимецът на пенсионерките кметът на община „Родопи“. Той е известен с това, че 5 лева да намери на улицата, веднага ги вкарва в общинската хазна, да ги пренасочат за подобряване инфраструктурата на 28-те села. Говори се, че моментално се свързал с колегата си от сицилианското градче Барчелона Поцо ди Гото, с което наскоро се побратими. „Аман-заман, рагаци, помагайте, белисимо!“, изплакал по вайбъра. Уговорил да пратят няколко кораба, с които да бъдат евакуирани хората от община „Родопи“, за да бъдат спасени от пожарището на сметището край Цалапица. Очаквало се до ден-два сицилианската флотилия да акустира срещу Панаира на остров Адата. Евакуционните списъци били готови. Първи ще са марковци!“.
Какви са най-горещите новини от сметището край Цалапица. Тази сутрин в 7.30 големците на Пловдив и областта бяха дошли на оглед. Областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева рано рано събра Областния кризисен щаб на мястото на пожара. Участваха кметът на Пловдив Костадин Димитров, зам.-кметът Иван Стоянов, зам.-кметът на община Родопи Емилия Иванова, директорът на РИОСВ-Пловдив Ивайло Йотков, директорът на РЗИ-Пловдив д-р Аргир Аргиров, зам. директорът на ОДМВР – Пловдив комисар Димитър Събчев и началникът на аварийно-спасителния отряд към РДПБЗН - Пловдив гл. инспектор Димитър Бришимов. След края на заседанието се състоя кратък брифинг пред централния вход на депото.
"Обстановката започва да се нормализира в последните часове, като стойностите на „фини прахови частици“ са в нормата. Пожарът е почти овладян, повече от половината територия е обработена и е запръстена. Остава южният склон , който в момента се работи ". Това съобщи областният управител проф. Янчева.
Главен инспектор Димитър Бришимов, предупреди , че в ранните часове е възможно отново да има повишение на фините прахови частици. „Аз препоръчвам на населението по засегнатите райони да спазва предписанията на Регионалната здравна инпекция.
„Последният камион с боклук е влязал в сметището в 13.40 А първият сигнал за пожара е в 16.30. Каква е причината за възвикването му, не мога да кажа. Има видео камери. Комисия ще огледа депото. Ще разберем. Ще направим констатации. И ще вземем решение“, заяви Иван Стоянов, зам.-кмет на Пловдив с ресор екология.
„В двата пункта за следене качеството на атмосферния въздух в града не се отчитат превишения на средноденонощните норми на фини прахови частици за вчерашния ден. Те се следят непрекъснато след като Пловдив и населените места в региона осъмнаха обгазени. За автоматична измервателна станция „Каменица“ измерената средноденонощна стойност по показател фини прахови частици е 39 µg/m3, а за автоматична измервателна станция „Тракия“ – 45 µg/m3 , което е под нормата за опазване на човешкото здраве 50 µg/m3. Продължаваме да следим замърсителите в атмосферния въздух след пожара и през следващите дни и има готовност да информира гражданите и останалите институции в случай на регистриране на завишени стойности.“ Това обявиха от РИОСВ-Пловдив след обобщаване на вчерашните данни за качество на въздуха.
Не стана дума защо сметището още не е закрито, въпреки че надвишава с 139 000 тона капацитета си и е достигнало височината на 7-етажен блок, а още през 2017 г. експерти предупредиха, че е изчерпило капацитета си. Не стана ясно каква е причината след като бяха потрошени милиони за частния завод за обработка на битови отпадъци край Шишманци, вече 15 години още продължава да се експлоатира цалапишкото бунище, превръщайки го в екологична бомба.
03 Август 2024 година