Няма как пожарът да се възпламени заради неправилно депониране на сметта, заяви бившият зам.-кмет на Пловдив Атанас Славов.
Шефът на фирма „Водстрой- Пловдив“ АД Атанас Славов категорично отхвърли версията, че пожарът на сметището в Цалапица е възникнал заради пропуски при депонирането на отпадъците.
Фирмата е наета за оператор на депото от Община Пловдив още в зората на 90-те години, когато градът беше пред екологична катастрофа и се взе решение боклукът да се вози край Цалапица. Атанас Славов беше заместник-кмет по време на управлението на д-р Иван Чомаков.
„Няма как пожарът да се възпламени заради неправилно депониране на сметта.
Моето мнение е, че вариантите за пожара са три – хвърлена цигара, някое стъкло да е изиграло ролята на лупа и да е запалило отпадъците и третият - да е предизвикан умишлено. Друг вариант няма“, коментира пред „Марица“ Атанас Славов.
Той обясни, че на сметището обикновено работят два булдозера, а по време на пожара фирмата е докарала още една машина, за да помага за гасенето на пожара. След камионите, които возят в депото отпадъци и ги стоварват накуп, булдозер ги разрива и уплътнява.
В план сметката за чистота на Община Пловдив за тази година са планирани 405 540 лева за експлоатация на депото в Цалапица.
Атанас Славов не каза колко са парите, които фирмата получава от градския бюджет, но по думите му за десет години цената не е променяна, въпреки инфлацията.
По-рано сутринта след заседанието на Областния кризисен щаб зам.-кметът по екология Иван Стоянов каза, че за стопанисването на депото са давани предписания, но всички те са изпълнени.
Боклукът в депото се приема от служител на Общината, като количеството се тегли на кантара на входа.Отпадъци се карат не само от Пловдив, но и от съседни общини. Техниката на „Водстрой“ работи, докато дойде последния камион. В четвъртък , когато сметището се запали, последният сметовоз пристигна в 13,40 часа, а пожарът лумна два часа по-късно.
„Нашите машини не са били там и няма как хората ни да са причинили пожара“ , подчерта шефът на „Водстрой“.
Договорът с Община Пловдив е подписан още навремето до приключване на сметището. В началото на демокрацията „Водстрой“ беше държавна фирма, затова са я наели за оператор на депото. Акционерното дружество е регистрирано през 1998 г. след приватизацията му с основен предмет на дейността строителство, инженеринг, търговска и външнотърговска дейност, отдаване под наем на недвижими имоти и други, разрешени от закона.
Атанас Славов, който ръководеше фирмата като акционер, беше назначен за заместник кмет в края на 1999 г. в екипа на д-р Чомаков с ресор стопанска политика. Управлението е поела съпругата му, за да няма конфликт на интереси. На практика през всички тези години фирмата движи Атанас Славов заедно с други акционери. /марица
03 Август 2024 година