Според невролога Павел Хорошев бананът е много богат на калий. Медикът обяснява, че с обилното изпотяване, особено в горещо време, човек губи голямо количество соли, нужни за здравето. Калият също се изпарява през кожата, а неговият недостиг може да доведе до аритмии, инсулт и дори до летален изход.
„С консумирането на банани може да се компенсира недостигът на калий, а препоръката е да се изяжда по един банан на ден - съветва д-р Хорошев. - Ако хората знаеха това, хиляди животи биха били спасени от инфаркти и инсулти. Защото калият е нужен на всеки от нас.
Достатъчно е да изяждаме по един банан на ден, за да забравим за този проблем“, уверява специалистът.
За какво още помага консумацията на банани?
Регулират се нивата на кръвната захар. Бананите са много богати на разтворими фибри. По време на храносмилане не се разтварят и образуват гел. По-зелените банани съдържат нишесте, което тялото не може да усвои. Хората с диабет трябва да се въздържат от консумацията на голяма порция банани наведнъж, защото това може да повиши нивата на кръвната захар. За тях са подходящи по-зелените банани.
Поддържат здрава храносмилателната система. Бананите са богати на диетични фибри, които подобряват храносмилането. Пектинът е полизахарид, който се съдържа и в узрелите, и в зелените банани. Той предотвратява появата на запек и е доказано, че предпазва от развитието на рак на дебелото черво.
Редуцират теглото. Бананите са изключително засищащи, въпреки че не са много калорични. Един средно голям банан съдържа около 100 калории. Диетичните фибри и нишестето помагат на организма да се чувства по-дълго време сит и да се намали честотата и порциите на храната.
Богати са на антиоксиданти. Бананите съдържат мощни антиоксиданти, включително амини и флавоноиди. Те снижават до минимум риска от сърдечни заболявания и макулна дегенерация.
Възстановяват мускулите след натоварване. Бананите са чудесна храна за спортистите, най-вече заради съдържанието им на калий и магнезий и бързо смилаемите въглехидрати.
Подобряват инсулиновата чувствителност. Редовното хапване на банани подобрява инсулиновата чувствителност, като прави тялото по-устойчиво към хормона инсулин, който регулира нивата на кръвната захар.
Подобряват работата на бъбреците. Бананите са богати на калий, който е много важен за правилното функциониране на бъбреците.
Полезни са за сърцето. Освен за здравето на бъбреците, калият е важен и за работата на сърцето. Той понижава кръвното налягане и предпазва от развитието на хипертония. Бананите съдържат и магнезий, който понижава риска от появата на сърдечни заболявания. Един средно голям банан осигурява около 10% калий и 8% магнезий от препоръчителната дневна доза.
Бананите лесно могат да се добавят към всеки един хранителен режим. Могат да се направят лесни и вкусни здравословни бананови палачинки, шоколадов мус с парченца банан, плодова салата, печени мъфини с банан и овесени ядки и други.
04 Септември 2024 година