Новина от категория Пловдив
Архив на публикациите

Милиони отидоха за Колежа, една трева на терена на можаха да оправят

България победи Северна Ирландия с 1:0 и това не е новина, тъй като сме го правили доста по-убедително в миналото. Явно футболните реалности у нас са съвсем други и се радваме и на малкото - повече хъс у националите ни, повече фенове по трибуните, нов стадион и експресно рехабилитиран тревен терен. Всъщност последното е спорно.
„Настилката на стадион „Христо Ботев“ приличаше повече на терен след края на мач по ръгби, отколкото на международно футболно игрище”, написа в коментар след мача България - Северна Ирландия колегата от BBC Sport NI Анди Грей.
Ирландецът разказва: „Теренът бе накъсан още от самото начало, тъй като играчите на двата отбора се бореха за всяка педя земя. С напредването на мача ставаше още по-лошо, тъй като на повърхността се събираха извадени чимове.“
Когато беше попитан за терена след мача, защитникът Макнеър стигна дотам, че каза, че е „ужасен“. Мениджърът О'Нийл добави, че е в толкова лоша кондиция, колкото не е виждал „от много време“, добавяйки, че не е приемливо.
Бранителят на Ливърпул Брадли беше малко по-дипломатичен в отговора си, тъй като усмивката на лицето му казваше толкова много за чувствата му, колкото и думите му. „Играл съм и на по-добри терени, определено - каза той. - Няма място за извинения обаче". Теренът не беше страхотен, но и двата отбора трябваше да играят на него."
Това е мнението на гостите от Белфаст, което
се разминава коренно с това на президента на БФС Георги Иванов.
„Теренът, който имаше проблеми преди две или три седмици, в момента е перфектен, и можем само да им благодарим за това, което беше извършено“, каза Иванов пред репортери.
В крайна сметка, важно е да се обясни какво е свършено. За три седмици шефовете на „Ботев“ прекратиха заниманията на отбора на стадиона и започнаха „рехабилитацията“. Апропо, това е много силна дума за стореното. А то е - подменени са 200 квадратни метра от тревната настилка. Това е основно във вратарските полета и още две големи кръпки откъм трибуна „Изток“ на ъгъла с „Южната“. За информация - целият терен е около 5 дка (5000 кв. м).
В началото на ремонта от „Ботев“ се оплакаха, че температурата на тревния слой стигала до 61 градуса и лошата вентилация била причина за проблема с гъбичната инфекция и подобно нещо щяло да се повтори през зимата.
Впрочем в „Ботев“ не са прави за това, че проблемът ще се повтори - просто той ще си продължава, тъй като и сега не е отстранен. В този аспект преместването на концерта на Горан Брегович от стадион “Христо Ботев” в Панаира се оказа безсмислена работа, тъй като
теренът трудно може да се съсипе повече, отколкото е сегашното му състояние.
И така, направеното преди мача със Северна Ирландия помогна на Пловдив да види официален мач на националния отбор след пауза от над 35 години. И кошмарът на Гонзо, свързан с Колежа, да приключи. Помните как той се опитваше да изкара пловдивчани виновни, че не искат да приемат двубоя с Унгария. А простата истина е, че стадионът не беше готов, както и сега, примерно.
В доклада си делегатът от Лихтенщайн няма начин да не отбележи състоянието на терена, тъй като в УЕФА държат много стриктно на този аспект от домакинството.
Хубаво е в „Ботев“ да кажат пред феновете си какво смятат да правят с терена, тъй като с приближаването на дъждовния сезон тази трева я “пиши бегала”. Качамакът ще е пълен, а връщането на „канарчетата“ на базата в Коматево е задължително. За капак - тя и там тревата е на ръба на допустимото.
Въпросът с “рехабилитацията” трябва да бъде изяснен, тъй като в „Ботев“ продължават да се правят на „ни лук ял, ни лук мирисал“ и продават пакетни билети за следващите три домакинства - срещу „Левски“, „Славия“ и „Черно море“. Едно е обаче фенът да си купи билет за “Христо Ботев”, а друго - за базата в Коматево. Отливът бе видим на мача със "Спартак" (Варна). Запалянковците трябва да знаят какво се случва и къде ще гледат. А дали „пакетно” или избирателно, те си решават.
В крайна сметка, май е време от Община Пловдив
да погледнат по-сериозно как се стопанисва тяхната собственост,
каквато се явява стадионът. На тези, които са забравили, ще припомня, че задължение на наемателя (ПФК „Ботев“) е да поддържа собствеността (в случая терена) във вида, в който го е получил./марица

Публикувана на
13 Септември 2024 година