Когато купувате хляб, помислете за избора си, четейки етикета на опаковката. Маркетолозите обичат да пишат всякакви неясни здравни претенции върху етикетите.
1. Многозърнест: „Многозърнест“ (или „7 зърна“, „12 зърна“ и др.) Може да означава различни видове рафинирани или пълнозърнести храни.
2. Без глутен: Ако не сте чувствителни към глутен, преминаването към този хляб може да не е от полза за вашето здраве, тъй като може да бъде скъпо, по-малко питателно и с по-малки размери.
3. Произведено от "древни" зърна:това се отнася за пълнозърнести храни като просо, амарант, теф, камут и спелта. Хлябът, приготвен с тези зърна, може да бъде по-здравословен. Не забравяйте да проверите етикета на съставките.
4. Диета: Нискокалоричният хляб често означава по-малко хранителни вещества и повече пълнители като целулоза. Избягвайте тези етикети и просто изберете хляб с по-малко от 80 калории и най-малко 2 грама фибри на парче.
5. Цвят: Хлябовете с ниско съдържание на хранителни вещества понякога се боядисват в кафяво, за да изглеждат здрави, а някои бели хлябове могат да съдържат по-здравословни пълнозърнести брашна. Прочетете етикета, за да определите хранителната стойност.
6. Фибри и общи въглехидрати:
„Най-лесният начин да определите добрия хляб е да разгледате общите въглехидрати и фибри“, казва диетологът от Лос Анджелис Илана Мулщайн. „Трябва да имате поне 1 грам фибри на 10 грама въглехидрати. Колкото повече фибри, толкова по-добре. "
7. Царевичен сироп: Дрождите се нуждаят от захар, за да образуват въглероден диоксид, който кара хляба да се надува. Но има един подсладител, който трябва да избягвате: царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза. Изследванията свързват това с диабет, високо кръвно налягане и затлъстяване.
Здравословни ползи от хляба
Здраве на сърцето: Пълнозърнестият хляб може да допринесе за здравето на сърцето, като намалява риска от сърдечни заболявания. Фибрите в пълнозърнестите храни могат да помогнат за понижаване на нивата на LDL (лош) холестерол и регулиране на кръвното налягане.
Управление на теглото: Хлябът, особено пълнозърнестите сортове, може да помогне при управлението на теглото. Съдържанието на фибри насърчава усещането за ситост, намалявайки вероятността от преяждане.
Храносмилателно здраве: фибрите в хляба поддържат здравословно храносмилане и редовно изхождане. Може да помогне за предотвратяване на запек и да намали риска от стомашно-чревни проблеми.
Контрол на кръвната захар: Пълнозърнестият хляб има по-нисък гликемичен индекс в сравнение с рафинирания хляб, което означава, че има по-леко въздействие върху нивата на кръвната захар. Това може да бъде от полза за хора с диабет или тези, които искат да регулират кръвната захар.
Психично здраве: Въглехидратите, включително тези в хляба, могат да повлияят на производството на серотонин в мозъка. Серотонинът е невротрансмитер, свързан с регулирането на настроението, което означава, че консумацията на хляб може да има положително въздействие върху психическото благосъстояние.
Изборът на правилния хляб
За да увеличите максимално ползите за здравето от хляба, важно е да направите информиран избор:
Изберете пълнозърнести храни: Изберете хляб, направен от пълнозърнести или многозърнести съставки, за да сте сигурни, че получавате пълните хранителни ползи и съдържание на фибри.
Проверете съставките: Прочетете списъка със съставките, за да сте сигурни, че хлябът не съдържа прекомерни добавки или консерванти. По-простите списъци със съставки обикновено са по-добри.
Имайте предвид размера на порциите: Хлябът е източник на калории, така че внимавайте за размера на порциите, особено ако следите приема на калории.
Комбинирайте с храни, богати на хранителни вещества: Насладете се на хляб като част от балансирано хранене с богати на хранителни вещества добавки, като постни протеини, зеленчуци и здравословни мазнини./ zdrave.to
17 Септември 2024 година