Новина от категория Доктор
Архив на публикациите

Кои мазнини са полезни

Д-р Атанас Михайлов е лекар хомеопат и фитотерапевт с близо 40-годишна практика. В своята книга “Здравословно отслабване. Хранене и здраве” д-р Михайлов популяризира природолечението като път към здравето и красотата.
В основата на книгата са препоръките, които е давал във форума на популярното телевизионно предаване “Часът на мама”.
„Много пациенти ми казват, че не ядат масло и яйца заради холестерола или пък, че са ги посъветвали лекари да използват маргарин, за да избегнат заболяване на сърцето, от което са фамилно обременени. Повечето дами пък ми споделят, че се опитват да отслабнат, като внимават с мазнините и купуват нискомаслени продукти.
Наистина до неотдавна медицинската общност и медиите полагаха огромни усилия да убедят обществото, че мазнините са вредни.
Обвиняваха ги за всички болести на съвремието – от запушването на артериите до рака. Мазнините са и най-популярната изкупителна жертва на манията за отслабване. А по-здрави ли са хората, които екстремистки ограничават мазнините? Оказва се – не!
Те често страдат от депресия, умора, главоболие, притеснение, промени в настроението, постоянен и ненаситен глад, имат проблеми с жлъчния мехур, хормонален дисбаланс и дори липса на менструация при млади жени.
От мазнините обаче не се пълнее
Всичко опира до количеството на приеманите мазнини. Ако не се внасят излишни калории, от които тялото да трупа запаси, мазнините изпълняват регулиращата си функция. Недостигът на мазнини предизвиква глад. Когато организмът не получава достатъчно мазнини в храната, той не се чувства напълно заситен и това води до преяждане.
Склонността към преяждане и съответно към напълняване е типична за хора с нискомаслен режим на хранене. Включването на полезни мазнини в хранителната диета помага за контролиране и регулиране на апетита. Така не е необходимо човек да се храни прекомерно, за да се почувства сит“, пише специалистът.
Бедната на мазнини въглехидратна храна задейства освобождаването на инсулин, което понижава кръвната захар, причинява глад и сънливост, а също е сигнал на тялото да трупа мазнини. Когато кръвната захар спадне, тялото преминава в режим на трупане на запаси и метаболизмът се забавя.

Публикувана на
12 Октомври 2024 година