Ако политиците не им дойде мозъка в главите и не направят нещо - народът ще се обедини срещу тях. Тази прогноза е на математика и експерта по изборни въпроси проф. Михаил Константинов, след провала на първия ден от първото заседание на Народното събрание, в който политическите сили не се разбраха кой ще е председател на парламента.
-Проф. Константинов, има ли шанс партиите в Народното събрание да се обединят около фигурата на Силви Кирилов за председател на парламента като най-възрастен депутат?
- Не знам тези наши партии и политици около какво ще се обединят, но това, което е ясно е, че ако те не го направят - народът ще се обедини срещу тях.
Тогава доста бързо ще бъдат изхвърлени отвсякъде.
От това късогледство, което в момента проявява българската политическа класа, резултатът може да бъде много неприятен за тях. Казвам ви го съвсем откровено.
И ако това не го мислят, значи не са само нагли, но и тъпи. Такива хора обикновено не свършват добре.
Препоръчвам на българските политици да им дойде малко мозък в иначе доста празните глави.
- Има ли изобщо някакъв шанс да се състави редовно правителство в рамките на 51-я парламент?
- Има очевиден шанс. Докато на един човек не му се изпържи абсолютно целия мозък, то все има начин да го използва по предназначение. Както казах, ако политиците покажат, че го нямат този мозък - ще им се случи случка.
Но аз искрено вярвам, че нашите политици все още могат да мислят. Че има някакъв здрав разум у тях. Дано да съм прав!
- Борисов обяви, че единствено той може да е премиер на ГЕРБ. Има ли някакъв шанс да бъде подкрепен от другите?
-Той е прав за едно нещо. Има ли по подготвен от него? Има ли някой, който да е по-подходящ от Борисов за премиер? От която и да е партия. Това е той. Искаме, или не искаме - това са фактите. Това, че ГЕРБ ще предложат лидера си обаче, не значи, че ще стане.
В политиката са нужни компромиси. Напълно е възможно ГЕРБ да отстъпи единия от двата фланга - председател на Народното събрание или премиер. Не само че е напълно възможно, но и така би трябвало да стане. Това което предстои да се случи - ще го видим. Ако политиците продължават да се държат така - ще им се случи случката, за която говорих.
- Какво следва, ако в продължение на много дни няма консенсус относно председателя на парламента?
- През 1991 година е писана Конституцията. Едва ли са предполагали тогава обаче, че бъдещите политици могат да бъдат такива. Хората са писали Конституцията за нормални хора. Така че сигурно има неща, които те не са предвидили. Тогава има правило - действа се по аналогия, по законосъобразност, но това не е добре.
Щом сме се докарали дотам - да излезем извън предвидените законови форми, значи се държим по крайно ненормален начин. И то в момент, в който светът около нас ври и кипи и се намира пред експлозия. Ние не знаем дали ще свършат тези войни около нас. Дали ще стигнат до тук.
12 Ноември 2024 година