Новина от категория Светът
Архив на публикациите

„Файненшъл таймс“ със зловещ репортаж за бг село

Вълните от емигранти, заминаващи за работа в чужбина, и ниската раждаемост изпразват българските села. Социалната тъкан е застрашена, пише „Файненшъл  таймс“ в репортаж. Началното училище в Яхиново, планинско село южно от столицата на България, е проектирано за около 300 ученици, когато е построено през 1967 г. В наши дни директорът на училището определя капацитета му на 150 ученици, а реалният брой на учениците е едва 70. 
В една добре поддържана класна стая за първи клас с 24 места седят само седем деца, които пишат в тетрадките си засукани букви на кирилица.
„Опитваме се да гледаме на нещата от добрата им страна“, казва директорът Георги Станчев. „Имаме гаранции, че училището ще остане отворено. Неотдавна това беше под въпрос.“
Учителите и децата от Яхиново наистина са късметлии. Три училища в близост до тях бяха затворени през последните години, тъй като България страда от последиците от вълните на външна миграция, включително бързото изтичане на мозъци след комунистическия режим. Населението е намаляло с една четвърт от пика си през 80-те години на миналия век.
През 80-те години на миналия век в България е имало близо 9 млн. души и по радиото е имало кампания за постигане на тази цел, казва кметът на Яхиново Софка Скоклева. „Ние така и не успяхме да го постигнем. Когато комунизмът рухна, всичко тръгна надолу“.
Населението на България днес е около 6,8 млн. души; през последните 10 години то непрекъснато намалява. В края на 80-те години на миналия век жителите на Яхиново надхвърлят 2400 души, но след падането на комунизма рязко намаляват и към средата на 2010 г. са малко над 1600 души, според националната статистика.
Според прогнозите на ООН при продължаващ спад населението на страната ще спадне под половината от пика през 1980 г. до около 2070 г.
Българите продължават да търсят по-благоденстващ живот в страни като Германия, Испания и Обединеното кралство, както и в Турция. Тяхната работна ръка в чужбина е увеличила броя на работниците в тези страни, компенсирайки намаляващия брой на хората в трудоспособна възраст в резултат на десетилетията на ниска раждаемост в много от държавите дестинации.
През 90-те години на миналия век на главната улица на Яхиново е имало три кръчми, спомня си Скоклева, както и универсален магазин и поща. Хората са общували, децата са тичали наоколо. Днес е останала една-единствена кръчма, а до нея има малка детска площадка с разноцветни дървени играчки. Финансирана от ЕС, тя стои почти празна.
От официалното население стотици хора, които са регистрирани в Яхиново, всъщност живеят в Западна Европа, САЩ, „дори в Нова Зеландия“, казва Скоклева. „Тези, които имат малки деца, са се установили там през 90-те години на миналия век... първите вече са баби и дядовци. Няма как да се върнат“.
Изглеждаше като добро знамение, когато преди година местна жена роди здрави тризнаци, каза кметът Скоклева. Жителите на селото се радваха и се чудеха дали това няма да е годината, в която нещата ще се променят. Но такъв късмет нямало. Близо до края на 2024 г. общият брой на ражданията в Яхиново възлиза на пет, каза кметът. Включително тризнаците.
BGNES

Публикувана на
07 Февруари 2025 година