В повечето случаи бързите удари на сърцето са временна и безопасна проява на дейността му. Но може и да са симптом, който заслужава повече внимание...
Какъв трябва да е нормалният пулс
Обикновено сърдечната честота от 60 до 80 удара в минута се стича за нормална в състояния на пълен покой при хора на възраст 15-60 + години. Леко увеличение на стойности, но не по-високо от 10 е нормално. Нормалния пулс на бебетата в първия месец е между 100 и 190, на децата на една годинка – 125, на тези на 3 – 100, а на децата между 5-10 години – 92. За нормален при деца от 5 до 15 години се счита пулс от 78, а за хора над 65 години – 79.
Имайте предвид, че различни фактори, могат да променят пулса, сред тях са температурата на човека, положението на тялото, емоционално състояние, физическа активност, прием на лекарства и кофеин. Нормалният пулс на мъжете и жените също леко се различава.
Още
*45-50 удара в минута е пулсът на спортистите и на част от хората в покой.
*60-80 е средностатистическият пулс в покой.
*Сърцето бие от 30 до 42 милиона пъти на година.
*При силна емоция пулсът надхвърля 100 удара в минута.
*Сърдечният ритъм може да достигне до стойност от 220 удара в минута.
Ускореният пулс е опасен...
- ако в семейството ви има хора, които страдат от сърдечносъдови проблеми.
- ако самите вие вече сте изпитвали такива неразположения или взимате лекарства за сърцето.
- ако пулсът ви се ускорява много при физическо усилие и са налице допълнителни обстоятелства като тютюнопушене, затлъстяване, висок холестерол, хипертония или сърдечносъдови заболявания в семейната история.
- ако ускореният пулс е придружен с болки в гърдите, трудно дишане, аритмия /неравномерен пулс/.
Кои са причините за ускорения пулс?
Някои от тях са свързани с временни ситуации. Сърцебиенето се усеща по-скоро вечер, когато тялото е спокойно, и преминава от само себе си.
Прекалено много кафе, никотин и други възбуждащи вещества /алкохол, кокаин, енергийни напитки/.
Физическа активност – сърдечният ритъм се ускорява по време на усилието, за да приспособи кръвния поток към нуждите на организма.
Стрес, безпокойство, емоции – при такива изживявания организмът произвежда адреналин, който ускорява пулса.
Други произтичат от специфични ситуации
Бременност – обемът на кръвта се повишава с около 40% и от 4-5 литра нараства на 6-7 литра. Тялото се адаптира към това, като повишава сърдечния ритъм.
Анемия – когато нивото на кислорода намалява, организмът произвежда повече хемоглобин и това може да доведе до ускорен пулс.
Някои болести или лекарства
Хипертиреоидизъм – повишеното ниво на хормоните на щитовидната жлеза е честа причина за ускорен пулс, особено при младите жени.
Хипертония – повишеното налягане върху стените на аортата - голямата артерия, която води към сърцето - принуждава сърдечния мускул да работи повече. Това може с времето да доведе до увеличено сърце и аритмия.
Кортикоидите, лаксативите и диуретиците причиняват спад на калия и магнезия в организма, а тези елементи играят важна роля в регулирането на сърдечния ритъм.
Заболявания на сърцето
Коронарните болести – атеросклероза, проблеми с коронарната артерия.
Аномалии в електрическите импулси – пулсът внезапно се ускорява до 200 удара в минута и то в покой.
Морфологични аномалии – перикардит /възпаление на сърдечната мембрана/, сърдечна хипертрофия.
Предсърдно мъждене – пулсът е непостоянен, сърдечният мускул се свива неравномерно и не успява ефикасно да ръководи кръвния поток. Съществува риск от образуване на съсирек в кухините на сърцето. Ако той се насочи към мозъка, се стига до инсулт.
04 Май 2025 година