Новина от категория В общината
Архив на публикациите

Кметът за Голямата Базилика

Епископската базилика на Филипопол е ясен пример за това как Пловдив може да пази своята история и тази история да е част от настоящето. Днешният ден, в който се отбелязват 5-годиниот възстановяването и откриването на Голямата базилика и 70-годишнината от членството на България в ЮНЕСКО, не е празник само на Пловдив, а и на всички, които вярват, че културно-историческото наследство е мост между култури и цивилизации.
Това каза кметът на Пловдив Костадин Димитров, който пристигна на дискусията в Епископската базилика и на официалното откриване на празничен концерт в Деня на мозайките. “Базиликата е уникално място, което няма аналог в България и Югоизточна Европа. Тя е едно от ярките лица на нашия град. Искам да благодаря на всички, изиграли важна роля затова Пловдив да има Епископската базилика. Ние сме с една ясна цел и тя в Епископската базилика да стане част от наследството на ЮНЕСКО. Това изисква обединение. Благодаря на всички, които следват с нас пътя на Пловдив”, посочи градоначалникът.

Публикувана на
17 Май 2026 година